Śląski Dom

IDEA PROJEKTU

SKĄD TAKA IDEA?

Jesteśmy grupą ludzi którym nie podobają się obecnie budowane domy na śląskiej wsi. Tożsamość Śląska (właśnie tożsamość, a nie podziały na mniejszości, autonomie, czy inne polityczne sprawy) są nam bardzo bliskie. Bolejemy nad tym, że tożsamość ta się w bardzo szybko zatraca. Współczesny mieszkaniec Śląska, często więcej wie o historii Majów niż swojej małej ojczyzny. Piękna śląska gwara jest w zaniku i traktowana jest jak zła naleciałość językowa, a nie jak dobro narodowe. Częścią tej śląskiej tożsamości, być może najważniejszą, a na pewno wybitną, jest też piękny tradycyjny śląski dom, inny niż w innych regionach Polski.

Śląskie wsie, historycznie są przykładem przemyślanego, funkcjonalnego budownictwa, które ma swój unikalny w skali Europy charakter. Przez lata, cała Polska z zazdrością patrzyła na ten przykład ładu i porządku przestrzennego. Dzisiaj śląska wieś w zastraszającym tempie traci swój unikalny charakter. Jesteśmy zdziwieni, że prawie nikt tego nie zauważa i nikt nie podejmuje realnych działań aby to powstrzymać. Mamy ambitny plan, aby przerwać trwający obecnie proces szpecenia śląskich wsi chaotycznym budownictwem które, nie ma nic wspólnego z miejscową tradycją. Najlepszym, naszym zdaniem sposobem, żeby tego dokonać, jest pokazanie dobrego przykładu. Pokazanie, że można inaczej, gdyż na Śląsku, jak nigdzie indziej, najlepiej uczy dobry przykład. Naszym celem jest przywrócenie dumy z śląskiego budownictwa i uświadomienie, że nie jest to raz na zawsze zamknięta przeszłość, którą należy zamknąć w muzeum czy ograniczyć do dbałości o piękne przydrożne kapliczki. Chcemy pokazać, że tradycyjne śląskie budownictwo może być inspiracją dla projektowania współczesnych, nowoczesnych i  funkcjonalnych domów.

Naszym wielkim marzeniem jest aby osiedle w Kotorzu Wielkim było początkiem dyskusji o współczesnym śląskim domu. Nasze domy są pierwszą próbą odgadnięcia, jak potoczyłaby się ewolucja śląskiego budownictwa gdyby dramatyczne zdarzenia, wojna a przede wszystkim długie lata  komunizmu, na 70 lat tej ewolucji nie przerwały. Wierzymy, że udało nam się wybudować śląskie domy, które się Państwu spodobają i z czasem wykreujemy modę na takie właśnie budownictwo, a puste dzisiaj pojęcie, współczesny śląski dom, zostanie wypełnione treścią.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego osiedla i domu pokazowego w Kotorzu Wielkim.

W bajecznie pięknym miejscu, 500m od Jeziora Turawskiego, czekają dla Ciebie nowoczesne, funkcjonalne i energooszczędne domy, bezpośrednio nawiązujące do znakomitej tradycji śląskiego budownictwa murowanego. Zamieszkaj w jednym z nich - ciesz się przestrzenią, odpocznij w przyjaznym otoczeniu.

„Narody, które tracą
pamięć, tracą życie”
Tukidydes

 

 

NAPISALI O NAS:

WŁASNY DOM

MURATOR

NAJLEPSZE DOMY.PL