Śląski Dom

Dlaczego takie domy?

Pewnie setki godzin spędziliśmy dyskutując o istocie śląskiego budownictwa, dyskutując jak powinien wyglądać współczesny śląski dom. Stare domy na Śląsku, które nam się tak podobają, służyły całkiem innej funkcjonalności. Mieszkali w nich rolnicy, dla których stajnia i obora były prawie tak samo ważne jak sypialnia, dlatego stanowiły integralną część domu. Mieszkali w nich ludzie, którzy od świtu do nocy ciężko pracowali.  Do wypoczynku wystarczyła ławeczka przed domem na której „starzyk” czy „starka” mogli wygrzać się w słońcu czy porozmawiać z sąsiadami. Minęło 70 lat, wszystko się zmieniło, ludzie żyją całkiem inaczej. Nasze domy są próbą, Państwo ocenią czy udaną, wybudowania bardzo nowoczesnych domów,  w spójnym układzie urbanistycznym, bezpośrednio nawiązujących do pięknej tradycji śląskiego budownictwa murowanego.

Myślimy o śląskim domu. Co jest istotą tradycyjnego śląskiego budownictwa? Wydaje nam się, że istotę tej tradycji można w uproszczeniu zawrzeć w następujących punktach:

 1. Prostota formy.
 2. Mimo różnorodności detali w poszczególnych domach był wyraźny wspólny mianownik (grupa wydłużonych domów w równej odległości od drogi, ustawiona szczytem do drogi, dach zakończony równo z szczytem) który jednoznacznie definiował zakres domów, które mieściły się jako dopuszczalna forma dla śląskiej wsi. Wyraźnie można wyodrębnić cechy i detale charakterystyczne dla śląskiego budownictwa.
 3. Nieprawdopodobna wręcz funkcjonalność. W domach wszystko było przemyślane i pomagało człowiekowi w jego codziennym życiu, takim jakie wtedy było.
 4. Stosowano dobrej jakości materiały, była wysoka jakość wykonania oraz powszechnie stosowano rozwiązania techniczne nowoczesne jak na ówczesne czasy.
 5. Zespół domów składający się na wieś stanowił spójny układ urbanistyczny.

Nasze domy w nowoczesny sposób spełniają tych 5 warunków wymienionych wyżej. Trudno wszystko tu na stronie internetowej opisać. Bardzo serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego osiedla w czasie dni otwartych lub będącego stale do Państwa dyspozycji domu pokazowego i porozmawiania o szczegółach zastosowanych rozwiązań.

Staraliśmy się na naszym osiedlu zastosować w nowoczesnej formie jak najwięcej elementów charakterystycznych dla śląskiego budownictwa:

 • Nasze domy mają maksymalnie prostą formę.
 • Domy na rzucie prostokąta są usytuowane szczytem do drogi i w równej od niej odległości.
 • Dach dwuspadowy o kącie nachylenia 45º, zakończony równo ze szczytem domu.
 • Ogrodzenie od strony drogi zostało przesunięte z granicy działki do linii domów w celu wyeksponowania ścian szczytowych i stworzenia ciągu zieleni z efektownymi przedogródkami.
 • Od południa, w części frontowej, symetrycznie usytuowana tradycyjna lauba, przekształcona w ogród zimowy.
 • Naszym zdaniem najbardziej wyróżniającym detalem dla śląskiego budownictwa, szczególnie na Opolszczyźnie, jest charakterystyczny gzyms przechodzący ze strony frontowej na stronę szczytową domu. Zachowaliśmy ten element w prostej, nowoczesnej formie, jako swoisty symbol unikalności śląskiego budownictwa.
 • Przed domem oczywiście tradycyjna śląska ławeczka.

Nasze osiedle jest w każdym elemencie kompleksowo zaprojektowane i wykonane. Szczególny nacisk położyliśmy na otoczenie domów, ogrodzenia, elementy małej architektury i aranżację ogrodów. Uważamy, że to, jak jest urządzona łazienka czy sypialnia każdego z mieszkańców, to jego absolutnie prywatna sprawa i nijak nie oddziałuje to na innych mieszkańców. Natomiast, otoczenie domu wpływa na odbiór całości i jeżeli nie jest kompleksowo i harmonijnie zrealizowane dla całego osiedla, to pojawia się chaos w przestrzeni publicznej a to wpływa na komfort życia każdego z mieszkańców. Nasze osiedle jest pięknym ogrodem z pięknymi domami z którego dumni będą jego mieszkańcy. Głęboko wierzymy, że będą tutaj, w tym pięknym miejscu nad Jeziorem Turawskim, wiedli spokojne i szczęśliwe życie w harmonii z sąsiadami, przyrodą i otoczeniem. 

W bajecznie pięknym miejscu, 500m od Jeziora Turawskiego, czekają dla Ciebie nowoczesne, funkcjonalne i energooszczędne domy, bezpośrednio nawiązujące do znakomitej tradycji śląskiego budownictwa murowanego. Zamieszkaj w jednym z nich - ciesz się przestrzenią, odpocznij w przyjaznym otoczeniu.

„Narody, które tracą
pamięć, tracą życie”
Tukidydes

 

 

NAPISALI O NAS:

WŁASNY DOM

MURATOR

NAJLEPSZE DOMY.PL