Śląski Dom

Funkcjonalność

Cechą śląskich domów była nieprawdopodobna wręcz funkcjonalność. Wszystko było precyzyjnie przemyślane i dostosowane do codziennego życia i pracy, takiego jakie wtedy było. Myślimy, że było to wynikiem doświadczeń wielu pokoleń naszych przodków którzy podobnie żyli i pracowali, doskonaląc z roku na rok rozwiązania w swoich domach. Naszym zdaniem, większość dzisiaj budowanych domów jest mało funkcjonalna. Myślimy, że oprócz innych przyczyn, najważniejszą jest fakt, że mało potencjalnych użytkowników ma osobiste doświadczenie z mieszkania w nowoczesnych domach wiejskich. Ostatnie 70 lat zabrały nam to pokoleniowe doświadczenie jak powinien wyglądać nowoczesny współczesny dom. Bo albo nasze doświadczenie to blokowisko z wielkiej płyty albo mało funkcjonalny dom, najczęściej „kostka” wybudowana z poślednich materiałów w latach komuny gospodarskim sumptem.

Staraliśmy się bardzo dokładnie przemyśleć jak wygląda codzienne życie dzisiejszego mieszkańca wiejskiego domu, jak żyje i jakie są jego potrzeby. Rok ma 365 dni, 365 razy jemy śniadanie, obiad i kolację. Codziennie coś czytamy, oglądamy telewizję, robimy zakupy, pranie, odwiedza nas sąsiad czy sąsiadka. Inaczej wygląda to wiosną, inaczej latem a jeszcze inaczej zimą. Nasze domy są zaprojektowane na wygodne codzienne życie, a nie okazje odświętne, kilka razy w roku, czy co jeszcze gorsze, na pokaz. Staraliśmy się dostosować je do zmiennych pór roku i zmieniającego się naszego życia, bo inne są nasze potrzeby dzisiaj, a inne będą za 20 czy nawet 50 lat, a nadal będziemy najprawdopodobniej mieszkać w tym domu.

Plany poszczególnych domów, bo każdy dom jest odrobinę inny, znajdą Państwo zakładce „Plany domów”. Trudno opisywać funkcjonalność domu, najlepiej zobaczyć ją osobiście. Zachęcamy Państwa  do odwiedzenia osiedla Śląski Dom, gdzie udzielimy wyczerpujących wyjaśnień. Tutaj tylko kilka uwag, które przyświecały nam przy nyśleniu o funkcjonalności naszych domów.

Ogród i jego powiązanie z domem.

Kupujemy dom na wsi, bo pragniemy mieć piękny ogród i dużo w nim przebywać. Osiedle zostało zaprojektowane jako jeden wielki ogród wkomponowany w otaczającą przyrodę. Nasze domy mają bardzo duże tarasy opasujące dom z trzech stron świata. Zawsze będziemy mogli znaleźć dla siebie optymalne dla siebie miejsce, czy to w pełnym słońcu czy w głębokim cieniu, w zależności od osobistych preferencji. Jednocześnie jeden duży taras bezpośrednio przy domu jest zadaszony. Uważamy, że to jedna z najpotrzebniejszych funkcji, trwale zadaszony taras, gdzie możemy mieć meble ogrodowe nie bojąc się burzy czy deszczu. A nie ma nic piękniejszego niż letni deszcz czy burza na takim tarasie. Oprócz tego oczywiście można wypoczywać bezpośrednio w pięknym ogrodzie.

W naszym klimacie niestety bezpośrednio w ogrodzie możemy jednak wypoczywać najwyżej ok. 70-80 dni (połowa dni pomiędzy majem a wrześniem) gdy jest ciepło i nie pada czyli zaledwie ok. 20% roku, a chcielibyśmy znacznie dłużej. Zachowaliśmy jako element śląskiej tradycji laubę, ale w przekształconej formie. W naszych domach jest usytuowana od strony południowej i przekształcona w ogród zimowy z normalnymi drzwiami wejściowymi od strony drogi i maksymalnymi przeszkleniami od strony południowej i dużymi podwójnymi drzwiami balkonowymi od strony tarasu południowego. Pełni ona tradycyjną rolę wiatrołapu, jednak dzięki swojej powierzchni, zachowując funkcje komunikacyjne, mieści także część wypoczynkową na czas gdy temperatury nie pozwalają na wypoczynek bezpośrednio na zewnątrz. Jest to miejsce wypoczynku, gdzie blisko ogrodu, można wypoczywać od marca do listopada gdy jest za zimno na pobyt na tarasie. Laubę można będzie ogrzewać przez cały rok, ale zalecamy, z  przyczyn ekonomicznych i ekologicznych, aby przy bardzo niskich temperaturach zimowych ograniczyć ogrzewanie do ok. 5st. Bardzo ograniczy to koszty ogrzewania, jednocześnie może to być wtedy znakomite miejsce do przechowanie kwiatów.

Kuchnia z jadalnią.

Każdy kto zna śląską tradycję (ale w innych regionach Polski jest podobnie) wie, że właśnie kuchnia jest centrum domu. Czy koniecznie trzeba to zmieniać, gdy tak jest po prostu wygodnie? Wszystkie nasze domy wyposażone są w relatywnie duże kuchnie z jadalnią dobrze skomunikowaną z tarasem i laubą. W niektórych domach można nawet wydzielić kuchnię od salonu. Zakładamy, że kuchnia z laubą i tarasami będzie centrum domu, szczególnie w dzień i cieplejszych porach roku.

Salon.

Salon zamiennie w języku polskim nazywa się pokojem dziennym. W większości współczesnych nowych domów standardem są wielkie salony z wielkimi przeszkleniami od strony ogrodu. Jednak jak się nad tym zastanowić, to w salonie w 90% spędzamy czas gdy jest ciemno. Latem gdy jest ciepło przebywamy w ogrodzie lub na tarasie, a jak jest zimna pora roku to o 17 robi się ciemno. Nie znamy nikogo, kto na co dzień siedzi w wielkim salonie i podziwia ogród przez wielkie przeszklenia. Większość osób, nawet jak są w domu w dzień, to przebywają w ogrodzie lub kuchni, zajmują się swoim hobby, lub znajduje jakieś przytulne miejsce gdzie można spokojnie posiedzieć w internecie lub poczytać. Dlatego salon to tak naprawdę nie jest pokój dzienny a pokój wieczorny, gdzie wieczorem wspólnie z rodziną czy znajomymi chcemy spokojnie posiedzieć przy kominku czy pooglądać telewizję.

Sień (przedpokój).

Większość współcześnie projektowanych domów ma schody w części otwartej połączonej kuchni z salonem i jadalnią. Wynika to prawdopodobnie z łatwiejszego projektowania, szczególnie schodów, ale ma naszym zdaniem zasadniczą wadę. Każdy kto mieszkał w takim domu wie, że hałasy z dołu czy to rozmów czy telewizora znakomicie przenoszą się na całe piętro co jest bardzo nie komfortowe. W naszych domach zgodnie z śląską tradycją wydzieliliśmy osobno sień jako centrum komunikacji z bezpośrednim wejściem do wszystkich pomieszczeń na parterze, na piętro i do garażu.

Gabinet.

Tą częścią najbardziej różnią się nasze domy. W mniejszych domach gabinet jest małym pokojem, w większych domach ta część domu jest tak zaprojektowana, że może w różnym czasie pełnić bardzo różne funkcje.

Główną przyczyną wyodrębnienia nawet w mniejszych domach osobnego pokoju na parterze jest kwestia osób niepełnosprawnych. To bardzo przykre, że w naszym społeczeństwie nie myślą o tym ani architekci ani użytkownicy. Stąd w większości nowych domów na parterze jest tylko malutkie WC i brak osobnego pokoju. W takim domu nie możemy ani gościć osoby na wózku, ani, co może się zdarzyć w stuletniej historii domu, nie może normalnie funkcjonować domownik np. po wypadku, ze złamaniem czy osoba starsza z niepełnosprawnością poruszania. Dlatego jako absolutne minimum dla wszystkich domów przyjęliśmy, że musi być osobny pokój na parterze i łazienka z prysznicem na tyle dużą, że można ją dostosować dla osób niepełnosprawnych.

W większych domach ta część domu o powierzchni niespełna 30m2 jest do swobodnej aranżacji. W różnych okresach może być miejscem prowadzenia bardzo różnorakiej działalności gospodarczej. Można ją także zaaranżować na wycug czy osobną kawalerkę z aneksem kuchennym i wiele innych sposobów. Instalacje wody i kanalizacji są do tego przystosowane. Tutaj widać kolejną istotną zaletę osobnej sieni gdyż ewentualni klienci czy mieszkaniec kawalerki nie zakłócają życia domownikom.

Łazienka na parterze.

Na parterze jest pełnowymiarowa łazienka z prysznicem, którą można przystosować dla osób niepełnosprawnych.

Spiżarnia.

We wszystkich domach z osobnym wejściem z sieni jest mała spiżarnia z instalacją tak przygotowaną, że można tam zainstalować także pralkę.

Garaż z osobnym pomieszczeniem gospodarczym.

W mniejszych domach jest garaż jednostanowiskowy a większych dwustanowiskowy. We wszystkich domach jest wydzielone, relatywnie duże pomieszczenie gospodarcze. Pełni one rolę centrum technicznego gdzie zgrupowane są wszystkie instalacje (ogrzewanie, rekuperacja, pompy ciepła, woda, elektryczność, odkurzacz centralny, itp.) a także jest tak potrzebnym w każdym domu magazynem. W pomieszczeniu gospodarczym jest także gospodarczy zlewozmywak oraz możliwość zamiennie z spiżarnią zainstalowania pralki.

Wiata.

Wszystkie domy mają dodatkowo zadaszoną wiatę na samochód. 

Piętro.

Aranżacja piętra jest klasyczna. Duży jasny hol, duża łazienka, trzy sypialnie, garderoba. Istnieje możliwość w dużym stopniu indywidualnej aranżacji piętra, np. pokoje z antresolą, dodatkowa łazienka czy garderoba.

W bajecznie pięknym miejscu, 500m od Jeziora Turawskiego, czekają dla Ciebie nowoczesne, funkcjonalne i energooszczędne domy, bezpośrednio nawiązujące do znakomitej tradycji śląskiego budownictwa murowanego. Zamieszkaj w jednym z nich - ciesz się przestrzenią, odpocznij w przyjaznym otoczeniu.

„Narody, które tracą
pamięć, tracą życie”
Tukidydes

 

 

NAPISALI O NAS:

WŁASNY DOM

MURATOR

NAJLEPSZE DOMY.PL